Účetnictví Brno

Sociální a zdravotní pojištění 2021: Jaké změny vás čekají?

Kromě novoročních předsevzetí s sebou Nový rok již tradičně přináší i změny v minimálních zálohách zdravotního a sociálního pojištění u osob samostatně výdělečně činných. Náhle jiné sazby mohou být pro mnohé z nás matoucí, proto jsme pro vás přichystali přehledný souhrn všech těchto změn.

Dobrou zprávou na začátek je, že zaměstnanci se žádných nepříjemných změn obávat nemusí, u těch sazby zůstaly i tento rok stejné. Jedná se o 4,5 % z vyměřovacího základu u zdravotního pojištění a 6,5 % u pojištění sociálního. A jak je to tedy u podnikatelů?

Účetnictví Brno

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Sociální pojištění patří mezi povinné daně, kterým se zkrátka nevyhneme, ačkoliv bychom mnohdy chtěli. Minimální sazba pojištění se odvozuje od průměrné mzdy, která je v letošním rocev České republice Ministerstvem práce a sociálních věcí stanovena na 35 411 Kč. Zatímco v předchozím roce byla peněžní suma stanovena na zálohu 2 544 Kč, tento rok částka vzrostla o 44 Kč, tedy na 2 588 Kč.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění se ve srovnání s minulým rokem navýšila o 41 Kč, tedy z 2 352 Kč na částku 2 393 Kč. Platba zálohy musí být provedena nejpozději do 8. dne následujícího měsíce, tedy chcete-li zaplatit zdravotní pojištění za měsíc únor, učiňte tak nejpozději do 8. března.

ZÁVĚREM

Nově vyměřená výše záloh sociálního pojištění se musí začít platit nejpozději od měsíce, ve kterém na příslušném úřadě odevzdáte přehled o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Nemusíte se ale zbytečně strachovat, na povinnost začít platit vyšší zálohu na pojištění, by vás měla upozornit příslušná Správa sociálního zabezpečení, a pokud by se stalo, že platíte zbytečně mnoho, na konci roku se vám přeplatky vypočítají a následně vrátí. K tomu, abyste měli důkladný přehled o fungování svého podniku a bezchybně odvedli všechny potřebné zálohy, si musíte vést evidenci všech svých nákladů, výnosů, a to prostřednictvím účetnictví.

V tomto roce se ale setkáme i s novinkou, kterou je možnost platby sociálního i zdravotního pojištění a daně z příjmu při jednom odvodu. Částka se ustanovila na 5 740 Kč měsíčně, pokud byste se o paušální dani chtěli dozvědět více, neváhejte a klikněte na tento odkaz, jsme tu pro vás, společně to zvládneme.