Daňové přiznání za rok 2020 přehledně: 5 změn, které by vám neměly uniknout!

Rok 2020 přinesl naší společnosti spoustu změn, a týkají se i daní! Víte, co se od nového roku 2021 mění a jak správně vyplnit daňové přiznání? Připomeňte si s námi nejvýznamnější novinky!

Definitivní konec superhrubé mzdy… Hurá, ale co já s tím?

Částka, ze které za vás zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění, končí. Bylo na čase. Superhrubá mzda byla vynalezena v České republice v roce 2007 a také pouze na jejím území našla uplatnění. Ostatní země světa pojem superhrubá mzda neznají. Letošním rokem končí i u nás, daňovým poplatníkům to má přinést dle oficiálních vyjádření velké úlevy. Jak? Ze superhrubé mzdy se vypočítávala i sazba daně, jakmile bude tento institut patřit zašlým časům, daň se vypočítá z běžné hrubé mzdy, tedy se sníží až o desítky procent, které zůstanou v peněženkách daňových poplatníků.

Účetnictví Zemánek

Konec i stravenkám?

Další změna, která zasáhne nejvíce zaměstnance. Příspěvek na stravování nově může být vydáván ve formě peněz a tvořit až 55 procent ceny stravného, ta se bude počítat v maximální částce 103 Kč. Výhody však nezískají jen zaměstnanci, kteří si tak teoreticky mohou přijít až na 1 512 Kč navíc, které navíc nepodléhají odvodům, a zaměstnavatelé, kteří si oněch 55 procent započítávají jako daňově uznatelný náklad. Velkou úsporu řešení přináší i restauracím, které nemusí odvádět provize ze stravenek, jež tvořily až 7 procent ceny.

Dluhopisy

V tomto bodě mohou jásat především ti, kteří si své finance hlídají a investují. Za výnos ze státních dluhopisů neodvedete žádnou daň, jedná-li se o dluhopis České republiky či jiné země, jež je součástí EHP nebo EU.

Více za tabák

Vláda tento rok přišla také s novým harmonogramem na zvyšování spotřební daně z tabáku. V následujících 3 letech by se měla každý rok zvýšit o 5 procent, v roce 2021 bude tedy činit daň z cigaret 3, 05 Kč oproti letošní sazbě 2,90 Kč za kus.

Novinky pro OSVČ – paušální daň i konečná fáze EET

Živnostníci mají od roku 2021 novou možnost, jak dostat své odvody do latě. Ministerstvo financí pro ně připravilo tzv. paušální daň stanovenou na 5 740 Kč za měsíc. Co to je? Jedná se o částku, která v sobě zahrnuje jak zdravotní a sociální pojištění, tak i daň z příjmů. Představuje tak jednodušší možnost placení – živnostník si jednoduše nastaví na každý měsíc platbu v dané výši.

Usnadnění platby s sebou nese ale i nevýhody – přihlášením se k paušální dani odpadá živnostníkovi možnost uplatnit daňové slevy. Jak budou platit daně a pojištění v roce 2021, to se živnostníkům vyplatí dobře si rozmyslet.

Navíc od 1. 1. 2020 vstupují v platnost i poslední vlny EET. Živnostníci musí tedy do nového roku vstupovat v plné síle!

Stále se v tom ztrácíte, nevíte, jak správně danit své příjmy? Myslete na to, že tu jsme pro vás!