Co je datová schránka a kdo ji musí mít?

Pokud jste živnostník, pak zpozorněte. Již od začátku příštího roku totiž budete muset mít zřízenou datovou schránku a využívat ji. Co je to datová schránka? To si povíme v dnešním článku.

Datová schránka – co to je?

Datová schránka je státem garantovaný nástroj určený pro elektronickou komunikaci, který nahradí papírovou korespondenci. Jinými slovy jde o schránku, kam vám bude chodit veškerá elektronická pošta, která léta chodila klasicky poštou. Datová schránka slouží pro komunikaci s orgány veřejné moci. Úřady jsou povinny prostřednictvím datové schránky komunikovat s každým, kdo má datovou schránku zřízenou.

Proč se zavedly datové schránky?

  • usnadňují a urychlují komunikaci mezi podnikateli a úřady
  • zvyšují šance na doručení zpráv
  • šetří náklady vynaložené na papírovou komunikaci
Účetnictví Brno

Co je datová schránka?

Kdo ji musí mít?

Povinnost zřídit si datovou schránku mají orgány veřejné moci, právnické osoby, které jsou zapsané v obchodním rejstříku a také advokáti. Datovou schránku musí mít i daňoví poradci a insolvenční správci.

Doteď byly datové schránky povinné jen pro výše zmíněné objekty. Fyzické osoby, ať už podnikající nebo ne, si ji mohli zřídit dobrovolně. V červenci roku 2021 ale bylo vládou schváleno tzv. DEPO, čili zákon upravující více než 160 právních předpisů. A jednou z novinek je zřízení datové schránky všem podnikajícím fyzickým osobám.

Jak na založení firmy od A do Z?

Od ledna 2023 automaticky

Do konce tohoto roku si může každý podnikatel zřídit datovou schránku, od ledna roku 2023 už budou datové schránky vytvářeny automaticky. Ustanovení nabude účinnosti dne 1.1.2023, ale už teď se ví, že vláda ponechá další tři měsíce čas na to, aby byly datové schránky skutečně zřízené – tedy až do 31.3.2023.