Co se stane, když zapomenete podat daňové přiznání?

Daňové přiznání za rok 2021 musíte podat nejpozději do pátku 1. dubna tohoto roku. V případě elektronického podání daní pak máte termín o jeden měsíc delší, tedy až do května. Co se stane, když neodevzdáte daňové přiznání včas?

Musíte podávat daňové přiznání?

Opravdu jste letos povinni podat daňové přiznání? Pokud jde o přiznání k dani z příjmu, zaměstnanci jej podávat nemusí, pakliže nemají přivýdělek jako OSVČ nebo nemají dva a více zaměstnavatelů. Ani daňové přiznání k silniční dani není povinné pro každého, kdo vlastní auto. Silniční daň se týká jen těch, kteří auto používají k podnikání. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí pak musí podat jen ti, kteří se v loňském roce stali novými majiteli nemovitosti.

Účetnictví Brno

Co vám hrozí, když včas nepodáte daňové přiznání?

Zpozdit se jen o pár dní nevadí

Základní termíny pro podání daní jsou pevně dány – 1. dubna pro podání písemně, 2. května pro podání elektronicky. Finanční úřad ale bude tolerovat ještě následujících 5 dní pro řádné odevzdání. Pakliže nestihnete podat daňové přiznání do prvního dubna (elektroniky do druhého května), můžete tak učinit ještě následujících před pracovních dní, aniž by vám hrozil nějaký postih.

Co vám hrozí za prodlení?

Při pozdním odevzdání vám může být udělena pokuta ve výši 0,5 % ze stanovené daně a to za každý den prodlení. Nemáte-li na finančním úřadě evidované jiné prodlení, pokuta se snižuje na polovinu v případě, kdy odevzdáte do 30 dnů ode dne, kdy jste byli podat daňové přiznání. Pakliže přiznání nepodáte vůbec a finanční úřad vám na to přijde, dostanete pokutu ve výši 5 % ze stanovené daně.