Vrácení daně

Pro vrácení daně má stát třicetidenní lhůtu. Kdy můžete o vrácení daně požádat a kdy nám přijde částka na účet?

Vrácení daně

Po odevzdání řádného daňového přiznání, které připadá na prvního dubna, zjistíme, zda máme nárok na vrácení daně. Pro vyplacení přeplatku má stát k dispozici třicetidenní lhůtu. Tato lhůta je určena pro poslání peněz. Na váš účet může být vratka zaúčtována o několik dní později.

Termín pro vrácení ročního zúčtování daně

Pokud jste zaměstnáni u zaměstnavatele, přeplatek na dani je vám spočítán ze strany zaměstnavatelem a mzdovou účtárnou. Stačí, když do 15. 2. doloží veškeré náležitosti nutné k ročnímu zúčtování daně a o toto zúčtování požádá.

Zaměstnavatel má poté čas do 15. 3. provést roční zúčtování daně a přeplatek na dani vyplácí zaměstnanci v březnové výplatě v obvyklém termínu. Tento přeplatek byste tak měli dostat zhruba do poloviny dubna.

Kdy má nárok na vrácení daně OSVČ

Pokud patříte do skupiny OSVČ a nebo jste zaměstnanci, kteří museli nebo chtěli podat daňové přiznání, mají povinnost daňové přiznání podat do konce března. Od této chvíle mají finanční úřady 30 dnů na zpracování daňového přiznání a žádosti o přeplatek či bonus. Po uplynutí tohoto termínu musí být peníze odeslány z účtu na účet poplatníka. Peníze na váš účet mohou přijít o několik dní později, jde zhruba o dva dny.

Daňový přeplatek u pozdějšího odevzdání daňového přiznání

Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce a tuto skutečnost jste řádně doložili finančnímu úřadu do termínu řádného odevzdání daňového přiznání (tedy 1. 4. 2019), tak termínem pro odevzdání daňového přiznání je začátek července. Dalších třicet dní má finanční úřad čas na poslání vratky na váš účet.