Nepleťte si daňového poradce s účetním

Mnoho lidí mylně zaměňuje daňového poradce s účetním. Možná i vy patříte k těm, kteří si mysleli, že jde o jednoho a totéž člověka. Není to ale pravda a pokud si tyto dvě profese pletete, může vás to vyjít draho.

Pletete si daňového poradce s účetním a naopak?

Ne u každého daňového poradce můžete zároveň očekávat kvalitní služby zahrnující účetnictví a zrovna tak ne každý účetní je zároveň daňovým poradcem. Je proto dobré místo jasno v tom, kdo je účetní a kdo poradce skrze daně. Pokud si to pletete, jste tady správně a my vám rozdíl mezi poradcem a účetním rádi vysvětlíme.

Účetnictví Brno

Dvě rozlišné profese

Už asi tušíte, že být daňovým poradcem je něco úplně jiného, nežli být účetním. Účetní je člověk, který své služby poskytuje jako podnikatel na základně živnostenského oprávnění. Jeho úkolem je vedení účetnictví a vedení daňové evidence. Oproti tomu stojí daňový poradce, jehož úkolem je daňové poradenství v souladu se zákonem o daňovém poradenství.

Liší se i obsah práce

Rozdíl mezi daňovým poradcem a účetním najdete o v obsahu jejich práce. Od účetního můžete očekávat, že bude zpracovávat účetnictví či daňovou evidenci, připraví vám podklady pro daňové přiznání. Od daňového poradce zase čekejte rady v oblasti daní. Na rozdíl od účetních může poradce sestavit daňové přiznání – účetní nemá k tomuto úkonu dostatečné oprávnění.

Vyplatí se mít svého daňového poradce?

Pokud jste malý živnostník, pak se vám minimálně zpočátku vyplatí využívat služby účetního. Daňoví poradci jsou ve většině případů odborníci v daních, jejich služby jsou proto výrazně nákladnější.