Mít účetní na firmě nebo zvolit služeb externího účetnictví. Jejich výhody a nevýhody

Práce účetní je především o zpracování velkého objemu dokladů a faktur, které musí každý podnikatel nebo firma dokládat jednou ročně na finanční úřad k daňovému přiznání. Účetní potřebuje vždy všechny potřebné doklady, aby mohla kalkulovat a vypočítat potřebné věci do daní. Právě proto je ve větších firmách vždy alespoň jedna účetní, která si tyto faktury, doklady a termíny hlídá. Jsou ale také účetní, které si lidé jako OSVČ neboli živnostníci účetní najmou jako externího zaměstnance. Vězte, že existuje opravdu mnoho variant, jak mít externí účetnictví.

Výhody externí účetní

  • neplatíte účetní žádnou mzdu jen paušál, podle dohody a odvedené práce
  • externí účetnictví je výrazně levnější oproti zaměstnanci
  • nabízí odborné znalosti a dovednosti, také spolehlivost a pečlivost
  • u zpracování všech dokladů, máte jistotu, že bude vše včas přiznáno a doloženo
  • neřešíte pojištění za profesi

Účetnictví Brno

Nevýhody externí účetní

  • nebývá součástí vaší firmy, avšak pravidelné schůzky nebo meetingy mohou být součástí dohody
  • mají více klientů, tím vám nemusí odpovídat hned, ale samozřejmě ozvat se později musí
  • ví o vaší firmě nebo podnikání spoustu dat o všech vašich zaměstnancích, ale i o vás, to vše je pojištěno GDPR

 

Na kolik vás vyjde účetní?

Účetní, která je zaměstnaná pod firmou, je daleko náročnější na náklady oproti spolupráce s účetní externí firmou. Nejde však jen o plat, ale spíše o náklady okolo vybavení kanceláře pro účetní jako je počítač, telefon, nábytek ale taky obvyklá školení. U externí účetní je to jiné, vždy přijde na domluvený termín a začne hned pracovat, nemusí tedy čekat na žádné pokyny, které ji zadáte. Ví, jak se věci mají a práci odvádí již od prvního dne, o školení se starat nemusíte, jelikož to vše mají v rámci své firmy.

 

Jejich cena je velmi odlišná, od měsíčních paušálů, ceny za položku nebo také hodinovou sazbu. Finanční odměna externího účetnictví se odvíjí od počtu zpracovaných dokladů, dat nebo faktur, v případě jejich překročení si externí účetní může účtovat více, vše je samozřejmě na domluvě.

 

Většina firem si dokáže spoustu věcí zajistit, o účetnictví se však musí stara člověk, který tomuto oboru rozumí a je v oboru profesionálem. Typické jsou kontroly pro zpracování měsíčních DPH přiznání a kontrolních hlášení, případně měsíční uzávěrky. Proto při výběru účetní, opravdu zvažte všechna pro a proti.