Jak zaplatit méně na daních aneb přehledný seznam nezdanitelných položek

Pomalu, ale jistě se blíží termín každoročního zúčtování daně pro zaměstnance a daňového přiznání. S ním mimo jiné souvisí také platba daně z příjmu za uplynulý rok. V případě že, uplatníte nezdanitelné položky (jinými slovy také odčitatelné položky), můžete dosáhnout mnohdy až výrazného snížení základu daně – a tím pádem i nižší výsledné daně, kterou je třeba zaplatit.

Účetnictví Brno

Co všechno spadá do nezdanitelných položek?

  • Spoření na penzi: maximálně 24 tisíc korun
  • Úroky z hypotéky nebo poskytnutého úvěry ze stavebního spoření: maximálně 300 tisíc korun
  • Životní pojištění: maximálně 24 tisíc korun
  • Odbory: maximálně 1,5 % zdanitelných příjmů, maximálně 3 tisíce korun
  • Vzdělávání: maximálně 10 tisíc korun, ZTP maximálně 13 tisíc korun, s těžkým zdravotním postižením maximálně 15 tisíc korun
  • Dary: 2 % ze základu daně, minimálně 1 tisíc korun, maximálně 15 % ze základu daně

Spoření na penzi

Máte sjednané penzijní připojištění se státním příspěvkem? Výborně! Pak si můžete od základu daně odečíst platby na penzijní připojištění až do výše 24 tisíc korun. Potřebujete k tomu potvrzení o výši vkladů na penzijní připojištění od penzijního fondu.

Úroky z hypotéky nebo poskytnutého úvěry ze stavebního spoření

Koupili jste si dům či byt a nyní je hypotéka jedním z vašich každoměsíčních výdajů? V tom případě si můžete odečíst úroky z hypotéky nebo stavebního spoření – a to až do výše 30 tisíc korun. Odčítat si můžete zaplacené úroky z úvěru, nikoliv celé jeho splátky. Potřebujete k tomu potvrzení o výši zaplacených úroků od banky či stavební spořitelny.

Životní pojištění

Jste pojištěni proti nepříjemným životním situacím, které mohou ve vašem životě nastat? V tom případě si můžete ze základu daně odečíst platby na soukromé životní pojištění do maximální výše 24 tisíc korun. Potřebujete k tomu potvrzení o výši vkladů na životní pojištění.

Odbory

Dalším, co si můžete odečíst od základu daně, je odpočet za členské příspěvky odborové organizaci. Odečíst si můžete částku do výše 1,5 % zdanitelných příjmů ze zaměstnání, hodnota je maximálně 3 tisíce korun za rok. Potřebujete k tomu potvrzení o zaplacení příspěvku.