Warning: Undefined variable $img in /data/web/virtuals/247121/virtual/www/wp-content/themes/ucetni/single-news.php on line 71

Eko daň

Eko daň, nebo-li ekologická daň je poplatek za to, že vaše auto nesplňuje emisní normy. Vypočítává se podle toho, jaké má emise, stáří auta není důležité.

Emisní normy jsou EURO 0 až EURO 6, čím má norma vyšší číslo, tím nižší emise má těmito normami označený vůz. Auto, které splňuje emisní normu EURO 3, EURO 4. EURO 5, a EURO 6, neplatí ekologický poplatek. Tento poplatek je jednorázový a platí se při první registraci použitého auta kategorie M1 a N1 v ČR.

Kdy se platí eko daň

Eko daň nemusí platit vozy, které splňují emisní normy Euro 3, 4, 5 a 6. tyto vozy jsou osvobozeny od ekologického poplatku. Pokud vozidla splňují emisní normy Euro 2 platí se převod vozidla 3 000 Kč. Za vozidla, která splňují pouze Euro 1 zaplatíte 5 000 Kč a za vozidla, která nesplňují žádnou emisní normu Euro zaplatíte 10 000 Kč. Tyto vozy se ve většině případech nevyplatí již převádět a je lepší je ekologicky zlikvidovat.

Označení emisní normy Vašeho vozidla najdete ve velkém technickém průkazu v kolonce „Emise“ případně „Směrnice EHS/ES č.“ nebo „EHK“.

Eko daň platíme pouze při první registraci vozidla v České republice (v případě dovozu vozidla ze zahraničí). Pokud je vozidlo přihlášeno v ČR a doposud nebyla eko daň zaplacena, platí se při následujícím převodu. Pokud koupíte auto od 1. majitele budete povinni zaplatit ekologickou daň, stejně jako vykonat klasický přepis auta na nového majitele.

Od ekologické daně jsou osvobozeni:

  • tělesně postižení, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP-P
  • žadatelé, u nichž k přeregistraci dochází v důsledku zániku společného jmění manželů dědictví
  • žadatelé, u nichž k přeregistraci podle dochází v důsledku nabytí a vypořádání