Co je sektorová daň? Sektorová daň je typ daně, která je známá v Evropě a v dalších částech světa. Týká se pouze na určitého druhu podnikání.

Co je sektorová daň a čeho se týká

Sektorová daň je daň, která zatěžuje výhradně určitou skupinu podniků. Většinou se jedná o finanční trhy, vodárenství, energetiku, telekomunikace nebo hospodaření s odpady. Těm je zavedena zvláštní sazba daně z příjmu právnických osob. Tato odvětví jsou regulovaná a existuje zde přirozený monopol.

Co je sektorová daň a jak zasáhne banky?

Sektorová daň by měla zasáhnout banky. Především se bude týkat zdanění aktiv bank. Zdanění by podléhala všechna aktiva bank. Další možností je zdanění zisků bank by podléhaly pouze zisky bank. Ty by si ovšem mohly daňově optimalizovat své zisky. Zdanění dividend bank je další cesta, jak zabránit odtoku kapitálu z České republiky a politici nejčastěji prosazují 10% až 20% zdanění dividend. Možné je také zdanění reinvestice – části zisku.

Co je sektorová daň a jaký by měla vliv na státní rozpočet

Sektorové daně mají v různých oblastech zavedeny ve Francii, Španělsku, Rakousku, Slovensku i Maďarsku. V některých zemích si je chválí, jinde přemýšlí, že od nich upustí. Sektorová daň by do státního rozpočtu mohla přinést 11 až 14 miliard korun.O zavedení sektorové daně pro banky se zatím pouze mluví.