Ceny nemovitostí rostou. Proto stále více lidí upřednostňuje celoroční mobilní domy, jako alternativní řešení bydlení. Získat hypotéku na celoroční mobilní dům je sice náročnější, nikoli však nemožné. Stačí mít vhodný stavební pozemek a zajistit pevné uchycení domu v zemi.
Co potřebujete k získání hypotéky
Pokud jste se rozhodli požádat o hypotéku na celoroční mobilní dům, budete potřebovat takřka ty samé náležitosti jako u žádosti o hypotéku na klasický dům. Připravte si dva doklady totožnosti, doklady prokazující příjmy žadatelů, doklady o výdajích a doložení účelu hypotéky. Tím může být faktura nebo kupní smlouva. Nezbytný je také odhad nemovitosti. Tedy v tomto případě celoročního mobilního domu.
Další dokumenty jsou potřeba v souvislosti s pozemkem, na kterém bude celoroční mobilní dům stát. Pokud pozemek vlastníte, je třeba předložit list vlastnictví. V případě, že si pozemek pronajímáte je třeba nejen nájemní smlouva, ale také souhlas majitele daného pozemku s umístěním mobilheimu. V případě, že se stejně jako celoroční mobilní dům chystáte koupit i pozemek a potřebujete na něj hypotéku, musíte mít vyjádření stavebního úřadu o tom, že na vámi vybraném pozemku smí stát stavba.
Na co si dát pozor
Hypotéku však získáte zpravidla jen pro zkolaudované stavby s číslem popisným. Bohužel však většina mobilheimů nesplní podmínky kolaudace. Může za to buď vnitřní vybavení nebo nízké stropy. V případě, že stojíte o hypotéku je nutné s tím počítat již při výběru celoročního mobilního domu.
Myslete také na to, že na každou hypotéku je třeba mít minimálně 10% z ceny našetřeno, případně ručit jinou nemovitostí.
Existuje americká hypotéka
V případě, že z nějakého důvodu nezískáte klasickou hypotéku, můžete požádat o takzvanou americkou hypotéku. V tomto případě totiž peněžní ústavy nezajímá, na co konkrétně finanční injekci potřebujete. Lze ji tedy využít na celoroční mobilní dům. Za peníze je však třeba ručit trvale obyvatelnou nemovitostí. Bohužel má tato varianta nevýhody. Úrokové sazby jsou u neúčelových úvěrů vyšší než u účelové hypotéky.
Stavební povolení pro celoroční mobilní dům
Mobilheimy se z pohledu zákona považuje za výrobek plnící funkci stavby a k jeho umístění je potřeba územní souhlas. Úřady však nejsou jednotné. Můžete se tedy setkat s tím, že vám územní souhlas nebudou chtít vydat. Je to však jejich povinnost. Pokud chcete celoroční mobilní dům užívat k plnohodnotnému bydlení, je to v gesci místně příslušného stavebního úřadu.
K vydání územního souhlasu je zapotřebí doložit certifikát o plnění požadavků pro stavby, případně projektová dokumentace. Pochopitelně musíte mít pozemek vedený v územním plánu.
Podléhá mobilheim daním?
Jistě potřebujete vědět, zda se z celoročních mobilních domů platí daň z nabytí nemovitosti nebo daň z nemovitých věcí. Daň z mobilheimů by se mohla platit jen v případě, že by byl takový dům zkolaudovaný a následně zapsaný do katastru nemovitostí jako stavba. V případě, že tedy žádáte o hypotéku a plánujete dům zkolaudovat, čeká vás pochopitelně také placení daní. Pak je totiž mobilní dům považovaný za klasickou stavbu.